3.8.08

Mis jäi Mesilasest järele


*** Rohkem kui paarsada kirjatööd aastaist 1970-78 Eesti lehtedes (Põllumajanduse Akadeemia, Edasi, Sirp ja Vasar) ning ajakirjades (Pikker, Sotsialistlik Põllumajandus). Osa Mesilase tollast huumoriviljet on ilmunud varjunimede all.


*** Esimest (ja ühtlasi viimast) korda jõudis Mesilase proosat kõvade kaante vahele aastal 1972 ilmunud EPA kirjanduslikus kogumikus “Kõrsumise aastad” (Tartu, 152lk)


*** Eestis on Raamatukoi poes müügil “Veterinaari esimene nädal” (Tallinn, 1976, 48lk) Jutustus on Peeter Simmi lühimängufilmi “Stereo” aluseks. Viimast sai muide detsembrini 2008 raha eest vaadata veebiküljel ETV+ (see pood on nüüd kinni ja link enam ei toimi) ning augustist 2011 tasuta vaadata siin koos Andres Maimiku 6-minutise sissejuhatava jutuga ning juunist 2012 YouTube'is.



*** Veel mullu oli Saksamaa veebipoes AbeBooks.de olemas “Peaaegu Vabas Euroopas” (Võru, 1991, 31lk), mis praeguseks vist ära ostetud.


*** Mesilase töid leidub ka kogukamais raamatukogudes Tartus, Tallinnas ja ehk kuskil veel.


Riho Mesilase trükis ilmunud raamatute täielik nimestik on siin

1.8.08

Redised ja narrileib

III.

Paljud mängisid lihtsalt narri, pidasid end elunäitlejaks või siis teesklesid kavalasti. Kelle hulka kuulus Mesilane?

Telemajas sai tast näituseks mees, kes suutis ülepolitiseeritud lokaaleetrisse lisada apoliitilisi noote. Ehkki tal tuli üles astuda saates, mis oli ellu kutsutud kõigepealt ja eeskätt kompartei soorituse tõhustamiseks ja parendamiseks propagandasfääris. See saade oli iga-pühapäevane “Aeg luubis”. Puna(ana)statud Eestis jõudis Mesilane kui profižurnalist just siin oma saavutuste laeni.

Teatri ja mikrofoni vahetud kogemused eelnesid niisiis kirjutamisele, mille Riho Mesilane võttis ette alles EPA-s.

Riho Mesilane: “Sel ajal avastasin endas ajakirjaniku-talendi. Üsna juhuslikult võtsin osa akadeemia [EPA] kirjandusvõistlusest ja võitsin. Olin võitjate hulgas kolm aastat järjest ja see määras mu saatuse. Parajasti vajati Eesti Raadios põllumajandus-ajakirjanikku. Aastal 1972 sain loomaarstidiplomi kätte ja läksin raadiosse tööle.”

Aga veel Pärnu Koidula-nimelises koolis käis ta näiteringis ja astus kooli raadiosõlmes üles teadustajana, läbides siis esimese mikriproovi.

Mesilane: “Mul oli sel ajal kaks unistust. Tahtsin õppida kas näitlejaks või detektiiviks. Mõlemad on huvitavad elukutsed, nõuavad head ettekujutusvõimet ja loogikat. Kui kooli lõpetasin, ütles isa, et näitlejaamet on tühja tuule tallamine, sellega võib nälga jääda.”

Kuigi ta oli eksamile tuleku Voldemar Panso, lavakunstikateedri juhiga kokkugi leppinud, jäi näitlemine — sõna tavatähenduses — sinnapaika. Aga ega sovetiühiskond püsind siis näitlemiseta koos! Tollal pidasid eesti inimesed heaks tavaks mängida mitmesuguseid juurvilju. Eesti NSV nim näidisaiandi kõige eesrindlikum katselapp oli muidugi suur redisepeenar. Mäletatavasti, punapeeti aretada ei tahtnud keegi.

Redise roll oli lihtne — varjata oma valget sisemust peetide eest. Hoolimata soontes voolanud erütrotsüütidest ehk punalibledest ning, tagantjärele tarkuse järgi, ka sini-must-valgest liblendusest. Sedalaadi sisemist lõhestatust, mida võiks pidada ka sovetlikuks topeltmoraaliks, tuli vene ajal ette enam kui sageli.

Mis ka  ei oleks juhtunud hiljem, aga aastal 1966 läks seitsmeteistkümnene Riho hoopis miilitsa-erikeskkooli...


Allikad: Eesti Põllumajanduse Akadeemia I kirjanduskogumik aastaist 1951-1971 “Kõrsumise aastad” Tartu, 1972, lk 103. Holger Kaljulaid “Mesimummi vabad päevad ehk tõde Riho Mesilase elust Läänes” (I—XXXV) ajalehes “Harjumaa/Harju Elu” 15. juuni... 6. november 2007, vt aastakäigu nr-d 47(1534) — 82(1569).