30.11.11

Sotsnaturalismi Eesti Telefilmilt AD 1978

Mesilase 1976 ilmunud jutustuse ainel valminud lühimängufilm “Stereo” on eetris aina sagedamini. Teist korda juhtus see vastsel ETV-2 kanalil pühapäeval, 15. novembril 2009 maaelu teemaõhtu raames, kus eelreklaamiga lubati...
… ehtsat maaelu, mis tulvil olelusvõitlust ja vürtsikaid inimsuhteid...
Eelmine kord oli too kunagine riiulifilm kavas 15 kuu ja 5 päeva eest ETV põhikanalis. Sealt pärineb ka siinolev You-Tube'i salvestis.


Peategelane algaja tõpratohter Lembit Savikas (Tõnu Kilgas) aitab ilmale tõsielulise vasika

Aastal 2011 oli film ETV-2 kavas pühapäevadel, 1. mail ja 14. augustil. Seekord oli ETV suutnud esituste vahet pidada vastavalt 17 ja pool ning seejärel vaid 3 ja pool kuud. Viimati läks film eetrisse samal kanalil 10 kuud hiljem: laupäeva, 16. juuni õhtul ja pühapäeva, 17. juuni pärastlõunal ning Võidupäeva aegu 2012 jõudis ka kogu pikkuses (47'15") YouTube'i videokanalisse. Kas ETV-2 on n-ö omadega kuival või on see lühimängufilm tõesti nii hea?

Mesilase jutustuse motiividel on Peeter Simm loonud parimas mõttes kunstilise filmi noore spetsialisti esimestest juhtumustest ja tundmustest esimestel tööpäevadel tema esimeses töökohas… Kuigi sisult võiks filmi pidada igati sotsrealistlikuks, vormilt on see siiski naturalistlik ja, kuigi pikavõitu, ometi õnnestunult mõjusa lõpuga.

Mesilasliku algega peategelast mängib Tõnu Kilgas, kelle häälepartii esitab aga režissöör ise. See oli hiljem laulva näitleja tee valinud noormehe esimene filmiroll. Filmitud on Heimtalis ja Savikotis Mulgimaal, avakaadrid tehtud aga otse EPA-s veterinaariateaduskonna praktikumis…
Noor veterinaar Lembit Savikas saabub külla, kus suudab korda saata mitmeid segadusi ja seda filmi sümboli — raadiomuusika saatel.
Nii seisab lühitutvustuses filmile, mis n-ö pääses riiulilt alla alles koos Mesilase välispagulusest naasmisega. Riiulile pandi mängufilm aga praktiliselt kohe, kui ta ära hüppas, so vahetult pärast filmi valmimist.

Film ei tolmu enam riiulil ja tal on seega õnnelik saatus, viimast suuresti ETV lisakanali loomise tõttu. Kuivõrd ETV programmipoliitikas muutusi kavas ei ole, võib lähikuudel—aastatel seda filmi näha veel ja veel, nii et riigitelevisiooni süü pärast Mesilase nimi küll ei tuhmu veel niipea.

4.11.11

Unenägu ei lähe iial täide


Kõrberändur K nägi unes postijämedust vihmaussi, kes teda kägistama kippus.
Ärgates veendus ta, et tegemist on hoopis boamaoga.



Allikas: Rinaldo Wapsikas (alias Riho Mesilane) Roostevaba nalja (“Harju Elu”, 1975; Pikker, 1974)

2.11.11

Essee. Esimene osa.


If all printers were determined not to print anything till they were sure it would offend nobody, there would be very little printed. *
Benjamin Franklin



Naiivne oleks lugeda moraali inimestele, kes inimlikku moraali ei tunnista. **
Stalin



Ma ei ole töökas nagu mesilane. Olen Mesilane suure algustähega.
Riho Mesilane



Vaimu ilmumine


Essee jätkub siin

Tsitaadi tõlge, algupärand ja allikad:
* Eestikeeli: Kui kõik printerid otsustaks mitte midagi printida, kuni nad pole kindlad, et see ei solva kedagi, siis oleks väga vähe prinditud. (Google'i tõlge 1.11.2011) Allikas: Benjamin Franklin “Apology for Printers” (1730)
** Venekeeli: Наивно читать мораль людям, не признающим человеческой морали. Из Отчетного доклада Генерального секретаря ЦК ВКП(б) Иосифа В. Сталина на XVIII съезде ВКП(б) (10.3.1939)

Essee. Teine osa.

Marksistlik dialektika võiks meile selgitada, et töökas inimene on lihtsalt  p r o d u k t i i v n e  p ä e v a v a r a s. Nii minagi… Juba aastaid olen kavandanud mingit pikemat lugu, näiliselt sügavamõttelise pealkirja all  “V a l g u s e  v a r j u s”  … Eks ole, kõlab nagu  t õ d e   j a   õ i g u s!  On jäänud vaid tilluke vaev, kirjutada 1000-leheküljeline romaan, mida keegi lugeda ei viitsi. Kuulsaid kirjanikke on nüüdseks siginenud sellisel hulgal, nagu sadakond aastat tagasi võis kokku kraapida keskpäraseid. Isegi tõelisi maailmakuulsusi ei jõua maailm enam tunda. Milleks siis veel Parnassile pürgida?! Ja kuidas on nn missioonitunnetusega? … Jossif Stalin kahtles moraalilugemise väärtuses ja ajas oma asjad suurepäraselt korda. Benjamin Franklin ilmselt pidas vajalikuks teksti ründavat suunitlust. Kuid rünnak ahistab ründaja tegevusvabaduse kirjastaja mängureeglitesse. Jäägu siis paremad palad kirjutamata ning tõepoolest   v a l g u s e   v a r j u.


Essee jätkub siin


Jutuallikas: Riho Mesilase “Valguse varjus” (esseejutt) — almanahhis Põrp! (München, 1988, lk 93-95)